Rwa Kulszowa

RWA KULSZOWA: OBJAWY I LECZENIE

Rwa kulszowa nazywana jest zapaleniem nerwu kulszowego . Ten pień nerwu zaczyna się w odcinku lędźwiowo-rdzeniowym rdzenia kręgowego. Następnie przechodzi przez pośladek, pozostawia na tylnej powierzchni uda i opada na nogę, powodując mniejsze nerwowe gałęzie, które unerwiają mięśnie, skórę kończyny dolnej, biodra i stawów kolanowych. Ze względu na te duże rozmiary obszaru nerwu kulszowego ból, drętwienie i inne objawy rwy kulszowej wpływają nie tylko na dolną część pleców, ale praktycznie całą nogę od pośladka do stopy.

PRZYCZYNY RWY KULSZOWEJ.

Rwa kulszowa nie może być uważana za niezależną chorobę. Zapalenie nerwu kulszowego prawie zawsze jest oznaką lub następstwem innych dolegliwości. Rozważ te: Pierwsza grupa obejmuje schorzenia kręgosłupa , w których dochodzi do ucisku rdzeni kręgowych tworzących nerw kulszowy. Korzenie nerwowe są zablokowane przez przepukliny międzykręgowe i kościste wyrostki, które pojawiają się w kręgosłupie z zaniedbaną osteochondrozą . Ponadto ściśnięciu struktur nerwowych towarzyszy zwężenie kanału kręgowego z powodu ciężkiej skrzywienia kręgosłupa i przesunięcia kręgów lędźwiowych.

Druga grupa przyczyn obejmuje uraz, nadmierny wysiłek fizyczny , który prowadzi do nadmiernego rozciągania i następującego po nim zapalenia aparatu mięśniowo-ścięgnowego w okolicy lędźwiowej i miedniczej. W tych częściach ciała nerwy i naczynia krwionośne przechodzą między warstwami różnych mięśni, więc jeśli włókna mięśniowe ulegną naprężeniu, wiązka nerwowo-naczyniowa kurczy się ze wszystkich stron jako "w pięści". Jednak ten stres nie trwa długo, ale w przypadku uszkodzenia lub zapalenia, odruchowy skurcz mięśni pojawia się odruchowo. Na przykład zapalenie mięśnia gruszkowatego może prowadzić do rozwoju zespołu tunelowego, którego jednym z objawów jest ucisk nerwu kulszowego. Guzy tkanek miękkich i kręgosłupa . Jeśli guz jest duży, ściska wszystko, co jest blisko, niezależnie od tego, czy jest to naczynie, włókno mięśniowe czy nerwowy pień. Procesy zakaźne . Najczęściej porażka obwodowego układu nerwowego występuje przy uogólnionej infekcji herpetycznej , ciężkiej grypie , infekcji enterowirusami . Ogólna i lokalna hipotermia. Rwa kulszowa często występuje u kobiet w ciąży w ostatnich miesiącach ciąży. Jest to spowodowane, po pierwsze, niedostępnością układu ruchowego kobiety w stosunku do obciążenia, które jest rosnącym brzuchem. I po drugie, z naciskiem płodowych części ciała na korzenie nerwowe w okolicy lędźwiowej i kości krzyżowej. Wraz z narodzinami wzrasta częstotliwość rwy kulszowej. Aby zapobiec uciskowi nerwu kulszowego , ginekolodzy zalecają ciężarnym kobietom uprawianie specjalnej gimnastyki, pływanie, noszenie bandaży, podążanie za postawą, spanie na wygodnym materacu ortopedycznym.

OBJAWY RWY KULSZOWEJ.

Wszyscy pacjenci skarżą się na ból , który w pierwszej kolejności znajduje się w kości krzyżowej, a ostatecznie spada z tyłu stopy. Nasilenie tych bolesnych objawów może być różne. Niektórzy pacjenci odczuwają ból podczas ruchów i odpoczynku. Inni zauważają pojawienie się dyskomfortu tylko podczas zginania, obracania tułowia, podnoszenia chorej kończyny, po długim stanie, chodzenia lub siedzenia w niewygodnej pozycji. W najcięższych przypadkach pacjent z powodu silnego bólu nie może się w ogóle poruszyć. Naturą bólu może być pulsowanie, pieczenie, strzelanie, kłucie. Oprócz zespołu bólowego pacjenci obawiają się drętwienia skóry, mrowienia, osłabienia mięśni nóg. Może wystąpić naruszenie ruchomości stawu biodrowego i kolanowego. Wynika to z faktu, że nerw kulszowy unerwia te struktury, a także, że pacjenci odruchowo oszczędzają nogę. Opisane objawy z reguły pojawiają się tylko po jednej stronie, to znaczy w miejscu, w którym nastąpiło uszczypnięcie. Ale jeśli patologia kręgosłupa nie ogranicza się tylko do prawej lub lewej strony, obie nogi mogą być jednocześnie zaangażowane w proces.

Kiedy objawy opisane powyżej, musisz skontaktować się z neurologiem. Aby zdiagnozować "rwa kulszowa", na podstawie skarg pacjenta i danych z badania neurologicznego, lekarz pracy nie wykona. Ale określenie przyczyny rozwoju tej patologii będzie znacznie trudniejsze. Tutaj nie można obejść się bez obszerniejszej ankiety, która obejmuje: Ogólny test krwi . Jeśli ciało rozwija proces zakaźny-zapalny, krew musi koniecznie wykazywać charakterystyczne zmiany. Radiografia miednicy i kręgosłupa w różnych projekcjach. Komputerowe lub magnetycznego rezonansu - według wskazań. Electroneuromyography - określenie przejścia impulsów wzdłuż włókien nerwowych. Badania krwi na obecność czynników reumatologicznych. Choroby reumatologiczne mogą naśladować rwę kulszową.

POWIKŁANIA RWY KULSZOWEJ.

Praktycznie ze wszystkich przyczyn rozwoju rwy kulszowej, lekarze mogą wpływać i odpowiednio zatrzymać wyciskanie nerwu kulszowego. Wyjątkiem są złośliwe nowotwory i poważne deformacje kręgosłupa, których nie zawsze można wyeliminować za pomocą operacji, ale na szczęście są to rzadkie przypadki. Dlatego najważniejsze dla rwy kulszowej jest zdiagnozowanie na czas i rozpoczęcie leczenia. Wtedy prognoza będzie korzystna. Jeśli rozpoczniesz patologię, część tułowia nerwowego może wymrzeć, co oczywiście wpłynie na strefę unerwioną przez te włókna: skóra stanie się niewrażliwa, mięśnie przestaną się poruszać i stopniowo staną zanikowe itd. Końcowym rezultatem takiego rozwoju wydarzeń jest niepełnosprawność pacjenta.

LECZENIE RWY KULSZOWEJ W DOMU.

Masaż w rwie kulszowej.

W ostrym okresie głównym zadaniem leczenia jest maksymalne możliwe wyeliminowanie uciskania nerwu kulszowego i odczuwanie bólu. Pacjent wykazuje całkowity odpoczynek i odpoczynek w łóżku, a także terapię przeciwzapalną i przeciwbólową. Ponadto, neuropatolodzy powołują takie kompleksy witaminowe pacjentów i leki, które poprawiają przewodzenie impulsów nerwowych. W silnym zespole bólowym wykonuje się blokadę nerwu kulszowego z nowokainą lub innymi środkami znieczulającymi. W leczeniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym: Niesteroidowe leki przeciwzapalne o działaniu lokalnym i układowym. Jeśli ból jest ciężki, zaleca się wstrzyknięcie domięśniowe. Maści i żele o działaniu drażniącym i znieczulającym. Leki zwiotczające mięśnie. Leki te zmniejszają napięcie mięśni, a tym samym zmniejszają kompresję tułowia nerwowego i intensywność bólu. Środki hormonalne (w ciężkich przypadkach). Fizjoterapia stanowi integralną część leczenia pacjentów z rwą kulszową. Promuje wczesne ustąpienie procesu zapalnego, zmniejsza nasilenie bólu i skurcz mięśni. Aby złagodzić nerw kulszowy przed uszczypnięciem, pacjentom pokazano kursy terapii manualnej i masażu. Po wygaśnięciu ostrych objawów terapia ruchowa nie będzie zbyteczna. Jeśli szczypanie nerwu nie może być usunięte metodami zachowawczymi, operuje się pacjentami - usuwają guzy, pokrywają przepuklinę itp. Po takich interwencjach chirurgicznych pacjenci potrzebują długiej rehabilitacji, która pozwala ustalić wyniki leczenia. Ponadto, aby choroba nie powróciła, pacjenci powinni słuchać zaleceń lekarzy i zmieniać ich styl życia, nawyki, stosunek do aktywności fizycznej. Ruchy są najlepszym lekarstwem na kręgosłup.

gallery/rwa_kulszowa