Kolagen

Kolagen - białko życia.

Główna tkanka podporowa i ochronna ludzkiego ciała jest łączna. Jest to połowa wagi i określa właściwości fizyczne wszystkich struktur i organów - skóry, kości i stawów, więzadeł, itp. Ale dla rzeczywistej tkanki łącznej obejmuje macierz zewnątrzkomórkową. Jest to podstawa (matryca), która wypełnia całą przestrzeń między narządami i komórkami. Matryca zapewnia zachowanie nie tylko kształtu wszystkich struktur i komórek, ale także funkcjonalnego połączenia między nimi, a także metabolizmu wody i minerałów.

Czym jest kolagen tkanki łącznej? Są to nici białkowe, które są jednym z głównych składników matrycy, która obejmuje również elastynę, strukturalne glikoproteiny i proteoglikany.
Znaczenie kolagenu
Jest to spirala białkowa o dużej cząsteczce, która pozwala zachować dobrą kondycję tkanki łącznej i stanowi 1/3 całkowitej masy białka w ludzkim ciele. Mają bardzo wysoką wytrzymałość i prawie nie nadają się do rozciągania. W przypadku różnych tkanek istnieją różne rodzaje kolagenu (więcej niż 19). Jego główne funkcje to:
- ochronny - zapewniający wytrzymałość tkanek i ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi;
- wspierajacy - wiązanie i formowanie się narządów;
- regeneracyjny (regeneracja komórkowa);
- zapewnia elastyczność tkanek wraz z włóknami elastyny;
- hamuje rozwój czerniaka (nowotworowych formacji skóry);
- stymuluje tworzenie błon komórkowych.

Jak przywrócić produkcję kolagenu w skórze.


Biosynteza i dezintegracja kolagenu


Ogromną rolę odgrywa kolagen dla skóry, w którym jest reprezentowany przez typy I i VII. Stanowi to 70% białka i znajduje się w skórze, dostarczając powłok tonu, wytrzymałość, elastyczność i uczestniczy w ich wilgoci. Biosynteza kolagenu w skórze składa się z ośmiu etapów. Pięć z nich występuje w komórkach fibroblastów, trzy z nich są zewnątrzkomórkowe.
Wewnątrzkomórkowe etapy:
Etap I - synteza preprokolagenu, prekursora kolagenu, na rybosomach komórek.
II - odszczepienia łańcucha peptydowego w celu wytworzenia w retikulum sieci fibroblastów prokolagenu.
III - utlenianie reszt aminokwasowych, pod wpływem enzymów, z udziałem ?witaminy C?
IV - Przeniesienie glukozy i galaktozy do prokolagenu za pomocą odpowiednich enzymów.
V - tworzenie rozpuszczalnego kolagenu (tropokolagenu) w postaci potrójnej helisy.
Etapy zewnątrzkomórkowe:
I - wydzielanie tropokolagenu w środowisku międzykomórkowym i rozszczepienie części cząsteczek.
II - «staplowe” reszty «koniec do końca» w celu utworzenia nierozpuszczalnego kolagenu.
III - kombinacja cząsteczek tego ostatniego "obok siebie" z tworzeniem silnych nierozciągliwych spiral.
Biosyntezy wielki wpływ hormonów nadnerczy (glikokortykosteroidy), hormony płciowe i witaminy «C».

 

Niszczenie włókien kolagenowych zachodzi stale pod wpływem kolagenazy i innych enzymów, które "mielą" je jeszcze bardziej, a bez kolagenu ujędrnianie skóry jest praktycznie niemożliwe. Ogólny schemat destrukcji tego białka jest następujący:
- Fibroblasty, które syntezują kolagen, wychwytują jego włókna i syntezują kolagenazę.
- Kolagenaza niszczy wiązania molekularne włókien kolagenowych.
- Makrofagi pochłaniają je i "trawią".


Aminokwasy, które są utworzone w tym samym czasie, uczestniczą w budowie komórek i przywracania kolagenu. W młodym zdrowym organizmie cykl destrukcji i syntezy trwa około 1 miesiąca, a wymiana kolagenu wynosi 6 kg w ciągu 1 roku. Po 25-30 lat dysymilacji zwiększa się i zaczyna stopniowo dominować nad syntezą wynikającej ze starzenia się, z tym białkiem na skórę stopniowo zmniejsza się. Odzysk kolagenu w średnim wieku zbliża się już do 3 kg.

Jego włókna są niszczone w wyniku czego skóra staje się mniej elastyczna i trwała, cienka, zwiększa się suchość w wyniku utraty zdolności białka do zatrzymania cząsteczek wody i powstają zmarszczki. Otrzymanie ptozy (ugięcia) tkankowej zmniejsza naprężenia mechanicznego komórek prowadzi do  uszkodzenia fibroblastów regulujących syntezę kolagenu. W ten sposób błędne koło się zamyka. Dlatego kolagen nazywany jest białkiem młodości.


Czynniki wpływające na procesy syntezy.


Spadek produkcji kolagenu i przyspieszenie jego niszczenia ułatwiają:
- nadmierne promieniowanie ultrafioletowe i niewystarczające nawilżenie skóry;
- palenie papierosów, prowadzące do zwężenia małych naczyń, zmniejszenie przepływu krwi do tkanek i gromadzenie wolnych rodników, bezpośrednie niszczenie białka;
- nadmierne spożywanie napojów alkoholowych, odwadnianie organizmu i prowadzące do stresu we wszystkich systemach ciała;
- stres psychiczny i niedożywienie, które zawiera niewystarczającą ilość białka, witamin i minerałów;
Pewne wady i choroby układu odpornościowego w tkance łącznej (kolagen), - choroby reumatyczne, układowy toczeń rumieniowaty, twardzina skóry, zapalenie skórno-mięśniowe, i inne.


Zastosowanie kolagenu w kosmetologii.
Istnieją dwa kierunki w kosmetologii:
- zastosowanie kolagenu technologicznego;
- stymulacja syntezy białek przez organizm.

W zależności od surowca kolagen wyróżnia się trzema typami:
Pochodzenie zwierzęce (najtańsze), uzyskane ze skóry bydła w postaci hydrolizatów. Jako jeden ze składników stanowi część nawilżających i odżywczych kremów kosmetycznych. Jednak jego cząsteczki są bardzo duże i dlatego nie mogą przeniknąć do warstwy rogowej naskórka. Zewnętrzne stosowanie kolagenu w kompozycji różnych kremów i masek często powoduje reakcje alergiczne. Uzyskanie go z tkanek krów z powodu powszechnej wścieklizny jest bardzo ograniczone. Kolagen wytwarza się również na podstawie tkanek świńskich, tkanki dawcy lub zwłok ludzkich.
Warzywo (z białek pszenicy), które jest lepiej wchłaniane przez komórki skóry i rzadko powoduje reakcje alergiczne. Ale jego wytworzenie wymaga znacznych kosztów finansowych ze względu na złożoność technologii. Ponadto białko roślinne nie jest kolagenem, ponieważ kolagen istnieje tylko w tkankach łącznych zwierząt, ryb i ptaków.
Marine - wyprodukowany ze skóry ryb. Dzięki swojej strukturze aminokwasów jest blisko kolagenu ludzkiej skóry i przenika do jej głębokich warstw. Wadą kolagenu z ryb morskich jest jego zdolność do powodowania silnych alergii. Jednak preparaty kolagenu ze skóry ryb słodkowodnych żyjących w czystych zbiornikach wodnych nie prowadzą do takich reakcji. Po pewnym czasie białko to rozpada się na 19 aminokwasów. Mają właściwości nawilżające i są wydatkowane przez organizm na budowę komórek naskórka.


Zastosowanie kolagenu.


W kosmetologii stosuje się kolagen:
Do użytku zewnętrznego jako jeden ze składników kremów, żeli, masek. Duże białko nie przenika przez warstwę rogową, ale tylko tymczasowo wypełnia nierówności skóry i mikropęknięcia. Skuteczność tych leków tłumaczy się efektem nawilżenia. Występuje w wyniku higroskopijności kolagenu i tworzenia się filmu na powierzchni skóry. Jednak efekt ten jest tylko powierzchowny - zamyka międzykomórkowe pory i utrudnia odparowanie wody z powierzchni skóry. Taki wynik jest porównywalny do nawilżania skóry rąk podczas używania rękawiczek chirurgicznych. Pozytywne działanie tych leków można wytłumaczyć tylko wpływem innych składników na ich skład - przeciwutleniacze, pierwiastki śladowe, aminokwasy, witaminy.
W Spies (wypełniaczy) stosowanych do wtrysku, tworzywa sztucznego konturu, a także jako składnik koktajle z kwasem hialuronowym i innych substancji w mezoterapii procedur. Dostępne są oparte na ludzkich (Saymetra, KosmoDerm, Kosmoplast, Dermologen, Izolagen) i bydlęcego ( "Zyderm", "Zyplast", "Collost"), kolagen, jak również połączone żele ( "kamie", "Artecoll"), składające z kolagenu wołowego i syntetycznego filtra PMMA, który stymuluje syntezę własnego kolagenu. Zastrzyki kolagenowe są wykorzystywane w celu skorygowania wady ust (blizny, po trądziku) i wieku twarzy, nawilża skórę. Efekt ich stosowania jest notowany natychmiast i pozostaje, w zależności od leku, przez 6-12 miesięcy.

gallery/a75e7560a26d308555727e50a69c3d7f
gallery/kolagen-b