5 powodów dla których łuszczy się skóra.

 

 

 

1. Opalanie.

 

Najważniejszym powodem, dla którego Twój naskórek, znajdujący się na skórze może się łuszczyć, jest oparzenie słoneczne. Powód: "Promienie ultrafioletowe ze słońca faktycznie zabijają komórki skóry" - mówi Joshua Zeichner, M.D., dyrektor badań kosmetycznych i klinicznych w Mount Sinai Medical Center w Nowym Jorku. "Kiedy tak się dzieje, martwe komórki są znokautowane (w formie peelingu), aby nowe, nowopowstające komórki skóry mogły je zastąpić." Najlepszy sposób na uniknięcie poparzeń słonecznych?  - codziennie stosowanie kremów przeciwsłonecznych. Poszukaj takiego z filtrem co najmniej SPF 30, który blokuje 97 procent promieni UVB, promienie fal krótkich, które powodują oparzenia słoneczne i zaczerwienienie.

Oparzenia mogą być również wynikiem peelingu chemicznego, w którym dermatolog używa substancji chemicznych dosłownie złuszczających warstwy skóry. "Uszkodzona skóra będzie się łuszczyć i płatkować, aw bardziej surowych przypadkach może się łuszczyć przed obieraniem" - mówi Levine. Rezultatem jest zazwyczaj gładsza, jaśniejsza skóra. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, czy to leczenie jest odpowiednie dla Ciebie.

 

2. Leki.

 

Niektóre leki, takie jak retinoidy do leczenia trądziku i zmarszczek, mogą powodować łuszczenie się skóry. "Możesz zauważyć łuszczenie wokół okolicy nosa i ust", mówi Levine. "Jeśli tak się stanie, należy zapytać lekarza, czy należy zmniejszać harmonogram stosowania leku co drugi dzień lub co dwa dni, dopóki skóra nie będzie bardziej tolerancyjna na leki". Podczas stosowania kremów lub żeli retinoidowych należy unikać obszarów wrażliwych wokół nosa i oczu.

Inne leki miejscowe, takie jak nadtlenek benzoilu (który zwalcza bakterie wywołujące trądzik), siarka (rodzaj antybiotyku) i kwas salicylowy mogą prowadzić do wysuszenia skóry i powodować łuszczenie i łuszczenie się, szczególnie jeśli skóra jest wrażliwa, mówi Levine. Jeśli masz łatwo poruszoną skórę, pomiń produkty, które zawierają te składniki i zamiast tego idź na łagodne środki czyszczące i lekkie, bezolejowe środki nawilżające.

 

3. Sucha skóra.

 

 

Kiedy skóra jest sucha, komórki skóry nie sklejają się ze sobą tak gładko, że zaczynają łuszczyć się lub łuszczyć, mówi Zeichner. Podczas gdy zimne temperatury są często przyczyną suchości skóry, istnieją inne czynniki, które mogą powodować łuszczenie. "Mieszkanie w okolicy o niskiej wilgotności i używanie niektórychch mydeł, może również powodować utratę wilgoci, która prowadzi do suchej skóry", mówi Levine.

Aby uniknąć suchej, łuszczącej się skóry, ważne jest, aby Twoja twarz była odpowiednio nawilżona. Poszukaj środków nawilżających przeznaczonych do skóry o typie tłustej, suchej, normalnej lub kombinacji. "Ważne jest również stosowanie łagodnych środków czyszczących, które nie zdzierają skóry z naturalnych olejków, które utrzymują poziom wilgoci na stabilnym poziomie, minimalizując w ten sposób złuszczanie i łuszczenie" - mówi Levine. Picie dużej ilości wody może również pomóc w zapewnieniu właściwego nawilżenia skóry.

 

4. Choroby skórne.

 

Niektóre choroby skóry, takie jak łojotokowe zapalenie skóry i wyprysk mogą powodować wysychanie i łuszczenie się skóry twarzy, mówi Levine. Oba są przewlekłymi stanami zapalnymi skóry, które nie mają znanego leku. Jednak objawy można kontrolować poprzez odpowiednie nawilżenie. "Utrzymywanie nawilżonej twarzy pomoże zminimalizować złuszczanie i łuszczenie" - mówi Levine.

Ważne jest również unikanie mycia twarzy gorącą wodą, która może podrażnić skórę. Zamiast tego należy używać letniej wody i łagodnego środka myjącego, który nie zawiera substancji zapachowych ani ostrych środków chemicznych, które pomagają utrzymać naturalną barierę dla wilgoci w skórze. Po umyciu delikatnie osusz twarz suchą ręcznikiem (zamiast ocierać się o skórę) i nałóż krem nawilżający skierowany do rodzaju skóry.


5. Alergie.

 

"Łuszczeni skóry na twarzy może być również wynikiem reakcji alergicznej na składniki kosmetyków, produktów do pielęgnacji skóry, produktów do włosów lub lakieru do paznokci", mówi Levine. Na przykład reakcja alergiczna na lakier do paznokci może spowodować obkurczenie skóry wokół oczu. Chociaż można reagować na dowolną liczbę składników w produkcie, najczęstszymi wyzwalaczami są konserwanty, takie jak parabeny, mówi Levine.

Reakcje alergiczne często towarzyszą innym objawom, takim jak zaczerwienienie i swędzenie. Aby ustalić, które składniki są uczulające, skonsultuj się z dermatologiem lub alergologiem, który może właściwie przetestować potencjalne alergie. "Jeśli zostanie stwierdzone, że łuszczenie skóry jest w rzeczywistości spowodowana reakcją alergiczną, będziesz musiał bardzo uważnie czytać etykiety składników, aby uniknąć kontaktu z tymi środkami drażniącymi" - mówi Levine.

 

Post scriptum

Łuszczenie skóry zawsze warto skonsultować z lekarzem. Nigdy nie wiemy tak naprawdę, z jakiego powodu dochodzi do nadmiernego złuszczania naskórka, które powinno odbywać się co 28 dni.

 

 

Łuszczenie skóry.


kwasy Kielce